دکوراسیون, طراحی داخلی

کاربرد آجر زد اسید چیست؟

آجر ضد اسید یک نوع آجر است که برای مقابله با اثرات تخریبی اسیدها استفاده می‌شود. اسیدها می‌توانند به سطح آجرها صدمه برسانند و باعث خوردگی و تخریب آنها شوند. بنابراین، آجر ضد اسید برای کاربردهایی که نیاز به مقاومت در برابر اسیدها دارند، استفاده می‌شود.

آجر ضد اسید همانطور که از نامش مشخص است در برابر اسید مقاومت بسیار بالایی دارند. مواد اولیه این آجر خاک رس، فلدسپات و کوارتز است که در برابر اسیدهایی همچون اسید سولفوریک، کلریدریک، نیتریک و نمک مقاوم است به جز اسیدهای هیدروفلوریک و فسفریک داغ.

امروزه با توسعه و پیشرفت صنعت ساخت و ساز، محصولاتی با کارکردهای متنوع، وارد بازار شده اند، که برخی آنها در برابر زلزله بسیار مقاوم می باشند یا برخی از آنها عایق خوبی برای صدا هستند مانند آجر ضد زلزله، آجر عایق صدا، آجر ضد اسید و… . اینکه آجر های ضد اسید دقیقا چه نوع آجری هستند و چه کارآیی هایی دارند را در ادامه این مطلب از آجر آنلاین متوجه خواهید شد.

آجر ضد اسید چیست؟

همان طور که گفته شد این آجرها در واقع آجر ضد اسید سولفوریک هستند و در جایی که در معرض پاشیدن اسید باشند و یا جاهایی که حوضچه‌های سولفور قرار دارند، استفاده می شوند. این مصالح در مقابل اسیدهایی مانند اسید سولفوریک، کلریدریک و نیتریک کاملا مقاوم می‌باشد و از آجر ضد اسیدی پایه کربنی نیز می توان در این مواقع استفاده کرد.

این محصولات علاوه بر مقاومت در برابر اسید و قلیا مقاومت خوبی در برابر شوک حرارتی، تغییرات دما و همین‌طور آسیب‌های شدید مکانیکی از خود نشان می‌دهد. همچنین سطحی پر از منفذ و متخلخل دارند. ترکیبات و روش‌های ساخت آجر ضد اسید ممکن است متنوع باشد، اما عموماً از موادی مانند سیلیسیوم دی‌اکسید (SiO2)، آلومینا (Al2O3) و فسفات‌ها استفاده می‌شود. این مواد باعث افزایش مقاومت آجر در برابر اثرات تخریبی اسیدها می‌شوند. همچنین، آجر ضد اسید ممکن است به روش‌های خاصی نیز پالایش شود تا خواص ضد اسیدی بیشتری بدست آید.

از آجر ضد اسید در بسیاری از برنامه‌های صنعتی و ساختمانی استفاده می‌شود، از جمله ساختمان‌های پتروشیمی، صنایع شیمیایی، معادن، آزمایشگاه‌ها و سیستم‌های تصفیه فاضلاب. در این کاربردها، آجر ضد اسید نقش مهمی در حفاظت از سازه‌ها در برابر اثرات تخریبی اسیدها ایفا می‌کند.

آجر به عنوان یکی از مصالح جداناپذیر در ساختمان و زندگی انسان ها، حرف ها و اطلاعات ناگفته ی زیادی دارد. آجر آنلاین که از معتبرترین مراکز فروش انواع آجر است، مقاله ای جامع تحت عنوان “آجر چیست” منتشر کرده است که می توانید با مطالعه آن، انواع آجر را بشناسید و از تاریخچه آن آگاهی داشته باشید. برای مطالعه آن کافیه روی لینک کلیک کنید. تا اینجا فهمیدیم که آجر ضد اسید  و چه کاربردی دارد نوع دیگری از اجر وجود دارند  که عایق صدا در ساختمان هستند که به این نوع از آجرها، آجر عایق صدا می گویند که در سایت آجر آنلاین به طور کامل در این باره نیز صحبت شده است.

ویژگی های آجر ضد اسید

استفاده از آجرهای ضد اسید مزایایی دارد که خوب است چشم اندازی از مزایا و ویژگی های این آجر پر کاربرد داشته باشیم:

 • ضد آب و ضد یخ
 • خاصیت چسبندگی بالا
 • قابلیت نصب شدن بر روی سطوح مرطوب
 • نصب آسان و راحت
 • سازگاری و حفاظت از محیط زیست
 • سفارشی سازی بر اساس نیاز مشتریان
 • مقاومت بالا: آجر ضد اسید دارای مقاومت بالا در برابر اثرات تخریبی اسیدها است. این آجرها مقاومت زیادی در برابر اسیدهای قوی مانند اسید‌های سولفوریک و هیدروکلریک دارند و دچار تخریب و خوردگی نمی‌شوند.
 • بازده حرارتی بالا: آجر ضد اسید معمولاً دارای بازده حرارتی بالا است. این ویژگی آن را مناسب برای کاربردهایی می‌کند که نیاز به مقاومت در برابر حرارت و آتش دارند. آجر ضد اسید معمولاً در صنایع پتروشیمی، کوره‌ها و سیستم‌های تصفیه حرارتی استفاده می‌شود.
 • مقاومت مکانیکی بالا: آجر ضد اسید دارای مقاومت مکانیکی مناسبی است. این ویژگی به آن کمک می‌کند تا در برابر فشار و ضربه‌ها مقاومت کند و سازه‌هایی را به خوبی حفظ کند.
 • ضدخوردگی: آجر ضد اسید معمولاً دارای خاصیت ضدخوردگی است. این ویژگی آن را قادر می‌سازد تا در محیط‌هایی که حاوی رطوبت یا شیمیایی‌های خورنده هستند، ماندگاری خوبی داشته باشد.
 • عایق حرارتی: آجر ضد اسید دارای خاصیت عایق حرارتی است که می‌تواند در کاهش انتقال حرارت به سازه‌های دیگر کمک کند و تأثیر حرارتی را کاهش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *