آیا آجر قزاقی یا آجر سنتی شما مناسب هر شرایط آب و هوایی می باشد؟

بله – با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه شما آجر مناسب را به شما پپشنهاد خواهیم داد.

آیا آجر سنتی و یا آجر قزاقی شوره میزند؟

خیر ، به هیچ عنوان . خاک آجرهای ما مرغوب است و به هیچ عنوان شوره نمیزند.

طریقه تولید آجر قزاقی سنتی

آجر قزاقی به صورت سنتی و دستی تولید میگردد به این صورت که  ، ابتدا خاک مورد نیاز که بیشتر هم خاک رس سرند شده میباشد تهیه شده ، و بعد از آن از خاک گل تولید میگردد و درون قالب های چوبی قرار میگیرد و پس از خشک شدن خشت ها قزاقی در کوره قرار گرفته ، در واقع مدت زمان پخت آجر قزاقی رنگ آجر را مشخص مینماید.

آجر قزاقی یا آجر سنتی چیست؟

آجر قزاقی – آجر سنتی قم

آجرهای قزاقی به صورت دستی تولید میگردد . در ایران باستان استفاده از خشت های دست ساز برای ساختمان سازی مرسوم بوده است.این خشت ها در برابر نورمستقیم آفتاب خشک میگردیده و با پیشرفت علم ، این آجرهای خشتی پخته می شده تا در برابر عوامل محیطی مستحکم تر شده و بتواند فشار بیشتری را تحمل نماید. بناهایی که در ایران موجود می باشد دارای قدمت بیش از هزار ساله است و در آن ها از آجرهای قزاقی دست ساز و آجرهای سنتی  استفاده  میشده،آجر های قزاقی از لحاظ استحکام بسیار بالا میباشند.

رایج ترین آجر دستی سنتی آجر قزاقی است که بصورت توپر و به شکل مکعب مستعطیل تولید می شود معمول ترین اندازه آجر قزاقی ۵/۵*۲۰ و در ضخامتهای ۱۰ و ۵/۵ و ۳/۵ سانتیمتر و نوع دیگر آن آجر ختایی مربعی شکل ۲۰*۲۰ با ضخامت ۴/۵ سانتیمتر می باشد.آ

آجر قزاقی
آجر قزاقی

تاریخچه آجر قزاقی

آجر قزاقی از قدیمی ترین آجرهای سنتی ایران می باشد.در زمان ورود قزاق ها ، قزاق ها سربازخانه شان را با نوعی آجربا ابعاد ۵*۱۰*۲۰ میساختند و بعد از آن این آجرها به آجر قزاقی معروف شد و با توجه به قدمت این نوع آجرها، جز آجر های سنتی دسته بندی میشوند.

از ویژگی های آجرهای قزاقی بازار معمار ، نزدن شوره ، نداشتن آلونک ، رنگ ثابت و مقاومت در برابر یخبندان و آب می باشد.

بازار معمار با توجه به احیای فرهنگ سنتی ایرانی اقدام به فروش انواع آجر های قزاقی و آجرهای سنتی نما نموده است.از این آجرها برای نما جدید و همچنین مرمت و بازسازی نماهای سنتی قدیمی به کار می رود.درروایتی دیگر تاریخچه این آجرها به دوره ساسانیان باز میگردد که از آن ها در بنا های عظیمی مانند : طاق کسری ، پلهای دختر ، گنبد کاووس ، مسجد جامع اصفهان و یزد استفاده شده است. این آجرهای به صورت طرح دار و گرد و رنگ های زرد و گلبهی و ابلق و پوسته پیازی و قرمز تولید میگردد.

چرا آجر قزاقی؟

حس قدیمی ، حس سنتی و حس آرامش، زیبایی ساختمان های قدیمی و هزاران دلیل باعث شده که با توجه به گسترش روزافزون  آجر نما و مدرن ، هنوز آجرهای قزاقی جایگاههای خود را حفظ و خواهان زیادی داشته باشند.روزانه بسیاری از مشتریان برای ساختمان های مختلف از جمله ، رستوران ، ویلا ، منزل شخصی و ……… به ما مراجعه و آجر قزاقی درخواست می نمایند.

تنوع آجر قزاقی چگونه است؟

در گذشته شاید ابعاد اجر قزاقی محدوده و در حد کف فرش با ضخامت های محدوده بوده است ، ولی هم اکنون هم از لحاظ ابعاد و رنگ و تنوع طرح ، متنوع می باشد.آجر قزاقی کف فرش، آجر قزاقی کامل ، آجر قزاقی آل ، آجر قزاقی طرح دار، آجر قزاقی دور ستون ،آجر قزاقی پلاک، در رنگ های قرمز، اخرایی ، زرد و گلبهی نمونه های از این تنوع می باشند.البته از گذشته تا کنون آجر قزاقی بیشتر با رنگ زرد شناسایی می شود. هم مشتریان در کنار تنوع رنگی آجر قزاقی ، هم چنان خاستار رنگ زرد این آجر می باشند و شاید میشود گفت آجر قزاقی را با رنگ زرد این آجر می شناسند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *